Bulharsko
Užívateľ: neprihlásený    Prihlásiť   Zaregistrovať sa
Dnes je Štvrtok 21.02.2019 Bratislava Sofia Meniny má Eleonóra. Poslať pohľadnicu

Doprava

Bulharsko má strategickú polohu a už od staroveku je križovatkou medzi Európou, Áziou a Afrikou.

Letecká
Je najvýhodnejším spôsobom, ako sa do krajiny dostať. Národným prepravcom je spoločnosť Bulagrian Airlines, okrem nej tu pôsobí viacero súkromných spoločností. Zo Slovenska sa do Bulharska dostanete asi za dve a pol hodiny. Letecká doprava je celkom dobre rozvinutá, letecké linky premávajú na mnohé miesta v Európe, Strednom Východe či Severnej Amerike. Sú tu štyri medzinárodné letiská - Sofia, Burgas, Plovdiv, Varna. Spojenia z letiska do centra mesta premávajú celkom často, na letiskách nájdete všetky potrebné zariadenia ako banky, zmenárne, reštaurácie či požičovne áut.

Výhodné je cestovať lietadlom aj po krajine (zo Sofie do Burgasu či Varny to trvá asi hodinu), vnútroštátna letecká doprava je len o čosi drahšia ako železničná.

Železničná
Cez Bulharsko prechádzajú mnohé medzinárodné železničné spojenia, do Sofie sa dostanete napríklad z Budapešti, Belehradu, Istanbulu, Paríža, Viedne či Berlína. Vlakom sa dostanete do všetkých väčších bulharských miest. Nevyhnutné je však rezervovať si miesto vopred.

Autobusová
Do Sofie premávajú mnohé medzinárodné linky. Sieť vnútroštátnej autobusovej dopravy je celkom dobrá, autobusy sú pohodlné a lacné, niekedy však nedodržiavajú stanovený cestovný poriadok.


Lodná
Najväčšími prístavmi sú Varna a Burgas.

Mestská
Vo väčších mestách premávajú autobusy, v Sofii i električky, trolejbusy a metro. Lístky si treba zakúpiť ešte pred nástupom. Nie je problém ani s taxíkmi, nájdete ich na príslušne označených stanovištiach. Dávajte si však pozor, aby vás nepodviedli, čo sa turistom často stáva, a o cene sa dohodnite pred nástupom do vozidla. V Sofii sa väčšinou účtuje asi 40 „stotiniek“ za kilometer cez deň a 45 za noc. Tarify by vodič mal mať jasne vystavené na viditeľnom mieste. Taxík si môžete vziať zo stanovišťa alebo zastaviť idúci taxík, dajte si však pozor na to, aby vodič vynuloval taxameter.

Automobilová
Ak cestujete autom, je potrebné mať medzinárodný vodičský preukaz a príslušnú známku. Zakúpiť si ju môžete na hraničných prechodoch, benzínových pumpách či pošte (týždenná známka pre osobný automobil stojí okolo 2,5 EUR). Povinné je i poistenie, môžete si ho vybaviť vopred alebo na bulharských hraniciach.

Povolená rýchlosť pre osobné automobily je 50 km/h v obci, 90km/h mimo obce a 120 km/h na diaľnici.

Treba si dávať pozor, pretože kvalita komunikácií nie je najlepšia, rátajte aj s konskými povozmi a rôznymi zvieratami pohybujúcimi sa na cestách. Problémom v Bulharsku sú falošní policajti, preto žiadnym podozrivým osobám nezastavujte. Skutoční policajti jazdia v bielych autách (Opel Astra) s modrým majákom.

K dispozícii sú i požičovne automobilov, napríklad AVIS, Hertz, Europcar či Intertel. Nájdete ich vo väčších mestách či turistických oblastiach.


Úvodná stránka Mapa stránok Vytlačiť stránku Copyright © 2008 Soyamedia s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Ste 762240 návštevník od 1.1.2007.