Bulharsko
Užívateľ: neprihlásený    Prihlásiť   Zaregistrovať sa
Dnes je Štvrtok 21.02.2019 Bratislava Sofia Meniny má Eleonóra. Poslať pohľadnicu

Fauna a flóra

V mnohých bulharských oblastiach sa vo svojom prirodzenom stave zachovali jedinečné prírodné zákutia. Súčasná prirodzená vegetácia je ukážkou významnej ekologickej rôznorodosti. Nachádza sa tu 12.360 rastlinných druhov, z toho 3.700 je vyšších rastlín. Bulharských endemitov, ktoré sa nenachádzajú nikde na svete, je viac než 250 a patrí medzi ne napríklad Rilská prvosienka, Balkánska fialka, Bulharská černica, Rodopský tulipán, atď. Lesy sú bohaté na lesné plody, šípky, čučoriedky, černice, maliny, jahody a huby. Všetky z nich majú osvedčenú chuť a posilňujúce účinky pre ľudský organizmus. Nachádzajú sa tu tiež rozmanité byliny a liečivé rastliny.

Bulharská fauna zahŕňa približne 13.000 živočíšnych druhov, čo je 14% celkového počtu registrovaných živočíšnych druhov v Európe. Nachádzajú sa tu tiež zriedkavé druhy cicavcov. Pelikány, jelene, srnce, lane, divoké kozy, prepelice, bažanty a ďalšie druhy obývajú rezervácie a lovecké revíry.

V Bulharsku bola vybudovaná sieť troch národných parkov – Rila, Pirin a Stredný Balkán (s celkovou rozlohou 221.252,2 hektára), 9 prírodných parkov (viac než 180.000 hektárov), prírodné rezervácie, ako aj 2.234 chránených oblastí a prírodných pamiatok. Dva z nich (Pirinský Národný Park a Sreburnská biosferická rezervácia) boli zaradené do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Spolu s ďalšími 16 biosferickými rezerváciami ponúkajú skvelé možnosti pre fotografov, vedecko-poznávaciu turistiku i hobby turistiku.

Minerálne pramene

V Bulharsku sa nachádza asi 500 ložísk minerálnych vôd s viac než 1.600 vodnými zdrojmi, ktoré ležia väčšinou v úpätiach hôr. Významnými kúpeľnými centrami sú Bankja, Velingrad, Sandanski, minerálne kúpele Stara Zagora, Narečen, Sliven a Haskovo, ako aj Kjustendil, Varšec, Pavel Banja, Hissarja, Meričleri, Momin Prohod a Kostenec.
Prímorské rezorty, kotré ponúkajú rozličné rekreačné možnosti sú napr. Albena Balšik, Burgas, Varna (Zlatni Pjassaci – Zlaté piesky), Kiten, Pomorie, Primorsko, Nessebur (Slančev Brjag – Slnečná pláž), a Sozopol.
V pohoriach Rila a Pirin sú ukryté prekrásne jazerá. V masíve Rodope zas nájdete umelé vodné nádrže s rekreačnými možnosťami – Batak, Vača, Studen Kladenec, na úpätí Balkánskeho masívu je to Ticha, ako aj mnoho ďalších rezortov.
Krajina má dobré predpoklady pre rozvoj dobrodružnej turistiky: rafting a kanoistika na divokej vode, potápanie v údoliach riek Vača, Iskar, Čepelarska, Struma a Mesta.


Úvodná stránka Mapa stránok Vytlačiť stránku Copyright © 2008 Soyamedia s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Ste 762270 návštevník od 1.1.2007.